CoFarm4Cities – Creating a sustainable model for urban fringe farming in Central Europe as an effective tool to prevent urban sprawl and to transition to a more sustainable food system and society

Konzorciumvezető: Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat

Konzorciumi partner:

Óbudai Egyetem

City of Zagreb

City of Turin

KAIROS Consortium of Social Cooperatives

Municipality of Krakow

City of Ljubljana

Institute for Circular Economy

Association DOVES – FEE Slovenia

Projekt azonosítószáma: CE0100253

Megítélt támogatás: 676 632 499 Ft

A konzorciumvezető támogatási összege: 162 287 180 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 61 236 316 Ft

Megvalósítás időtartama: 2023.04.01. – 2026.03.31.

A projekt átfogó célja, hogy ellensúlyozza a piaci nyomást, és megoldást találjon a közép-európai városok terjeszkedésének megállítására azáltal, hogy segíti a városkörnyéki mezőgazdasági, vegyes hasznosítású vagy elhagyott területek fenntartható hasznosítását. A projekt fő célja ezért a városi farmok fenntartható működésére vonatkozó átfogó, transznacionálisan is használható modell kínálat kidolgozása.

A projekt olyan városi mezőgazdasági működtetési (menedzsment, finanszírozás, önfenntartóság stb.) modellek fejlesztését és tesztelését ösztönzi, amelyek elősegítik az egészséges és hozzáférhető élelmiszerek előállítását, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszer-hulladék újrahasznosítását vagy újrafelhasználását, ösztönzik a polgárok bevonását és a közösségépítést, növelik a környezettudatosságot, és megakadályozzák a mezőgazdasági területek rovására történő városi terjeszkedést. A projekt vizsgálja a projekt során vagy eredményeképp létrehozandó vagy fejlesztendő városi gazdaságok lehetséges üzemeltetési, irányítási és gazdasági fenntarthatósági szempontjait, és e szempontok közül néhányat kísérleti beavatkozások során tesztelnek is a városi partnerek.