Fascinating World of Researchers in the Age of Technology – Mission of Researchers to Expand New Horizons (FAWORIT 2020)

Konzorciumvezető: RCISD

Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, Nők a Tudományban Egyesület, Hétfa Kutatóintézet, Tudományos Ismeretterjesztő Társulat

Projekt azonosítószáma: H2020-MSCA-NIGHT-2020-955402

Megítélt támogatás: 49.243.500 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 8.215.000 Ft

Megvalósítás időtartama: 2020.05.01. – 2021.04.30.

A kutatók menők és kreatívak. Ezt a fő üzenete az uniós finanszírozású FAWORIT 2020 projektnek a magyarországi tevékenységek szervezésével. A projekt célja, hogy több ezer diákot szólítson meg minden korosztálytól függetlenül – már hat éves kortól –, hogy ösztönözze őket a tudományos pályaválasztásra. Annak érdekében, hogy a nyilvánosságot tájékoztassák az olyan finanszírozási programokról, mint a Horizont Európa, a Horizont 2020 és a Marie Skłodowska-Curie Akciók (MSCA), a projekt 24 helyszínt hoz létre, és innovatív megoldásokat mutat be az interdiszciplináris társadalmi kihívásokra, kiemelve a felelős kutatás és innovációra fontosságát.

A projekt elindítja a „Tudomány a városban” elnevezésű flashmob-szerű tevékenységet is, amely látványos kísérletekbe vonja be a nyilvánosságot.

Javaslatunk fő célja a kutatók több oldalról történő bemutatása annak érdekében, hogy közelebb kerüljenek a nagyközönséghez, és ösztönözzük a fiatalokat, különösen a lányokat, tudományos pályakezdésre.

Projektünkben küldetésorientált, hatásfókuszú megközelítést alkalmazunk, amelyben interdiszciplináris kihívások, innovatív megoldások, valamint maguk a kutatók, munkájuk és hobbijuk bemutatása interaktív, oktató és szórakoztató módon történik, hogy felkeltse a polgárok érdeklődését a kutatás és innováció (K+I) iránt, és közelebb hozza azt elvárásaikhoz és aggályaikhoz.

Különös figyelmet fordítunk a K+I szerepére a felfedezésben, valamint az európai növekedés és jólét támogatásában, az EU kutatási politikájának társadalmi jelentőségére és az érdekelt felek társadalmi bevonására. Előzmény- és utókövető eseményeket szervezünk, a projekt élettartama után is folytatódnak a disszeminációs tevékenységek a felkeltett érdeklődés fenntartása érdekében. A különböző tudományágak és ágazatok sok különböző szereplőjének bevonása nagy hatást fog elérni, és a kutatók munkáját megismerteti a különböző korcsoportokkal.

Fő célcsoportunk a 6-26 év közötti diákok, de igyekszünk minden korosztályt vonzó programokkal megszólítani. A célközönség így felfedezheti, hogy tudósok és fiatal innovátorok egyaránt vannak közöttünk, és kutatónak lenni menő és kreatív.

Helyszíneink az egész országot lefedik. A figyelemfelkeltő kampány eredményeként több szervezet is csatlakozik Magyarország legjelentősebb tudománykommunikációs eseményéhez, a Kutatók Éjszakájához, ezzel is hozzájárulva a látogatók számának megsokszorozásához. Célunk, hogy a H2020 projektekben való részvétellel felhívjuk a figyelmet a kutatás-fejlesztésben való európai szerepvállalásra, különös tekintettel az MSCA-kra. Az Európai Sarkokban és minden helyszínen láthatóak lesznek az EU kapcsolódó programjai.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme