Kutatás, fejlesztés a nemzetközileg is piacképes, azonos elemekre épülő, elektromos meghajtású, önjáró, intelligens szervizképességű autóbusz alvázcsalád kifejlesztésére és piaci bemutatására

Konzorciumvezető: IKARUS JÁRMŰTECHNIKA Járműgyártó, -Javító Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Konzorciumi partner: Óbudai Egyetem

Projekt azonosítószáma: GINOP-2.2.1-18-2020-00028

Szerződött támogatás összege: 840.058.887 Ft

Támogatás mértéke: 53,2%

Konzorciumvezető támogatási összege: 630.250.887 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 209.808.000 Ft

Megvalósítás időtartama: 2020.07.01. – 2023.06.30.

Az Ikarus egy az EU piacán is versenyképes, önjáró, elektromos meghajtású, azonos elemekre épülő autóbusz alvázcsalád kifejlesztését és magas minőségű, ugyanakkor költség hatékony gyártásra előkészítését tervezi megvalósítani. Az alvázcsalád tagjai azonos alkatrészekből és főegységekből épülnek fel. A projekt során kialakításra kerülő tervezési módszertan lehetővé teszi, hogy az az alvázcsalád tagjaira különböző hosszúságú és eltérő felhasználói igényeket kiszolgáló autóbuszok épülhessenek, minimális többlet tervezési munka befektetésével. Az 5G kommunikáció révén a járművek a városi közlekedésében való részvételének optimalizálásával az üzemeltetési költségek jelentősen csökkenthetők lesznek.

Az Óbudai Egyetem a kutatási előrejelzések, a piaci trendek felhasználásával felméri a közösségi közlekedésben részvevő szolgáltatók és a szolgáltatást igénybe vevők elvárásait, mely információk alapján készíti el az „Okos busz” és intelligens szervízrendszer adatigény specifikációját.