Nem összeférhető, újrahasznosított polimert darálékok, alapanyagrendszerek és azok feldolgozhatóságának, felhasználhatósági szempontból való fejlesztése fröccsöntési technológiákhoz és szálerősítésű polimer-beton kompozithoz való felhasználásra

Konzorciumvezető: SP Hungary Zrt.

Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, LÁNG-DEBRECEN Kereskedelmi Kft.

Projekt azonosítószáma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI -2020-00129

Szerződött támogatás összege: 635.689.364 Ft

Támogatás mértéke: 61.18%

Konzorciumvezető támogatási összege: 345.756.920 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 110.000.000 Ft

LÁNG-DEBRECEN Kereskedelmi Kft.: 179.932.444 Ft

Megvalósítás időtartama: 2020.11.15 – 2023.11.14

Projekt célja a termoplasztikus polimert alapanyag receptúrák, alapanyagrendszerek fejlesztése, melyeknek két fontos szerepe van. Egyrészt az új alapanyagok javítják gyártott termékeink minőségét és időtállóságát, másrészt az új alapanyagrendszerek primeré reciklált formában szálerősítésű polimer-beton kompozit kialakítására kerül felhasználásra. Ehhez biztosítanunk kell az új alapanyagrendszerek megfelelő tulajdonságainak meglétét, mint például az emelt UV-állóság, lúgos közeggel szembeni ellenállás, alkáliállóság, vagy a polimerszál és a beton közti megfelelő adhéziós kötés kialakításának képessége. A receptúrafejlesztés folyamán végzett anyagvizsgálati mérések teszik lehetővé a megfelelő anyagtulajdonságok meglétét, valamint a vizsgálati eredmények segítségével kialakíthatók az alapanyagrendszerekkel való munkához szükséges optimális gyártástechnológiai utasítások. Másfelől a szálerősítésű polimer-beton kompozit betonelemekkel szembeni elvárások is magasak. Mivel az ilyen betonelemek jelentős felhasználási területei a bel- és kültéri díszítő és egyedi építészeti elemek, illetve a képzőművészet, a beton keveréknek képesnek kell lennie a legaprólékosabb forma tökéletes kitöltésére is. Az elemeknek ellen kell állnia a környezeti hatásoknak, illetve biztosítanunk kell, hogy a polimerszál betétek hatására a betonban nem indulnak meg az elem tönkremeneteléhez vezető cserebomlási folyamtok. Ezen tulajdonságok meglétét a megfelelő anyagvizsgálati eljárások elvégzésével teremtjük meg a keverékreceptúra fejlesztése során. A projekt során az új alapanyagrendszerekkel végzett munka minőségfelügyeletének érdekében egy szerszámfelügyeleten alapuló adatgyűjtő és adatfeldolgozó IoT rendszert is fejlesztünk és építünk ki.  Ez a fröccsszerszámokban integrált nyomásmérő szenzorok által mért adatokból képes a Big Data keretrendszer előnyeinek kihasználásával a teljes termelés real-time és trend szintű megfigyelésére és elemzésére, szükség esetén a közbeavatkozásra.