A magyar és a román kis- és középvállalkozások kihívásai és válaszai a digitális világban a projekt- és válságmenedzselés terén

Pályázó neve: Óbudai Egyetem

Projekt azonosítószáma: 2019-2.1.11-TÉT-2020-00170

Megítélt támogatás:  1 990 080 Ft

Megvalósítás időtartama: 2021. 09. 01. – 2023. 08. 31.

A gazdasági válságok mindig mérföldkövet jelentenek a gazdaságtörténelemben. A válságok képesek arra, hogy kimozdítsák a jól megszokott struktúrákat a helyükről, új eljárásokra és viselkedésformákra késztetni a válságokban érintett szektorokat. Elmondható, hogy a XXI. század legnagyobb eredménye az egyre szélesebb körben elterjedt projektszemlélet. Azonban a projektszemélet még nem ért célba minden egyes kis- és középvállalkozás esetén. A projektszemélet minden működési folyamatban jelen van, az alapelvek betartásával szinte minden döntés során pozitív hatással bír. Ha egy újszerű eseményre projektként tekintünk, akkor azt megtervezzük, a tervek mentén megvalósítjuk majd kontrolláljuk, a legvégén zárjuk, és levonjuk a tanulságokat belőle. A koronavírus válság menedzselése pontosan ezt a projektszeméletet és azon belül is az agilitást kívánta meg igazán a vállalkozók oldaláról! Azonban tény az, hogy KKV-k sok esetben a megérzések mentén irányítottak, nem mindig élnek a tudományos tanácsok adta lehetőségekkel, holott azok nagyon sokat tudnának lendíteni a helyzetükön. Ennek sokszor az az oka, hogy nem hisznek bennük, mert nem kerülnek azok hozzájuk testközelbe. A munkánk során ezen akadályok lebontására vállalkozunk úgy, hogy testközelbe hozzuk a jó megoldásokat a vállalkozások számára. Meg szeretnénk mutatni a nemzetközi és a hazai projektvezetés és a válságkezelés jó megoldásait, a különböző kihívásokra adott válaszok ismeretében úgy, hogy közben figyelembe vesszük a digitalizált világ kihívásait is. A válságok a modern gazdaságok velejárói, ha az egyik elmúlik, már készül a másik. Nem lesz ez másképp a koronavírus válság esetén sem. Ha abszolváljuk a kihívásokat, csak tanulással felvértezve leszünk képesek kezelni a másikat. Ha projektként tekintünk ezekre a kihívásokra, akkor leszünk képesek készülni azokra, és lereagálni azokat, ezt kívánjuk érthető, szakmai tények mentén támogatni.