A változáskezelési módszerek bilaterális vizsgálata lengyel és magyar vállalkozások működésében a digitalizációval és a koronavírus járvánnyal összefüggésben

Pályázó neve: Óbudai Egyetem

Projekt azonosítószáma: 2019-2.1.11-TÉT-2020-00167

Megítélt támogatás:  1 963 075 Ft

Megvalósítás időtartama: 2021. 09. 01. – 2023. 08. 31.

Jelen korszakunkban is a változások időszakát éljük. Ebben a turbulensen változó üzleti környezetben egyre gyakrabban találkozunk olyan kihívásokkal, amelyek megkülönböztetett válaszreakciót követelnek meg a gazdasági szereplőktől, cégektől vagy országoktól egyaránt. Ennek jó példája volt a 2008-as világgazdasági válság, amelynek hatásai nem mindenkinél jelentkeztek ugyanolyan mértékben. Voltak nyertesek, de voltak vesztesek is. Természetesen mindenki a nyertesek táborába szeretett volna tartozni, de az élet ennél keményebb farkastörvényeket állított. Sok ország és sok vállalkozás nem produkált megfelelő mutatókat és érdemes megvizsgálni annak a kérdését, hogy mi volt az eltérő alkalmazkodás oka. Lengyelország a 2008-as válságot követően és az alatt is sikeres stratégiát folytatott. Gazdasági mutatói nem romlottak, mi több, a nemzeti versenyképessége a válságot követően még javult is. Ugyanakkor Magyarország teljesen más utat járt be ez idő alatt és ebben kulcsszerep jutott a hazai vállalkozásoknak. Érdemes tehát megvizsgálni a lengyel és a magyar gazdasági szereplők válságra és változásokra adott reakcióit és a jelen kor eseményei ezt különösen aktuálissá teszik. Két jelentős folyamat játszódik napjainkban, amelyek jelentős kihívás elé állítanak mindenkit: a digitalizáció és a koronavírus járvány. Mindkettő elhúzódó folyamat, amely teljesen átírja a piaci lehetőségeket, a jövőbeni várakozásainkat és mindkettő olyan „trend”, amihez alkalmazkodnunk szükséges. Nagy kérdés, hogy ezekre hogyan reagálnak Lengyelországban és hogyan teszik ugyanezt Magyarországon és vajon a lengyel csoda megismétlődik-e újra? Van-e mit tanulnunk lengyel barátainktól és ezt a kérdést a két ország felsőoktatási szakembereinek együttműködésével igyekszik a kutatási projekt megválaszolni. A 2 éves program keretében Magyarországon és Lengyelországban kiterjedt kutatás zajlik, amelynek hozadékaként üzleti modellek megreformálására tehetnek kísérletet a kutatók.