Projekt kategóriák:
Konzorcium vezető: Belvárdgyulai Mezőgazdasági Zártkörűen működő Részvénytársaság
Konzorciumi partnerek: Agrometal Klaster Zártkörűen Működő Részvénytársaság, Óbudai Egyetem
Projekt azonosítószáma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00067
Projekt címe: Állatjólléti szempontból optimalizált két típusú robotizált oltókar fejlesztése tejhasznú szarvasmarhatartó gazdaságok szaporodásbiológiai protokolláris oltásainak elvégzésére
A projekt összköltsége: 1 144 751 729 Ft
Az elnyert támogatás: 734 581 566 Ft
A támogatás intenzitása: 64,169509%
Konzorcium vezető támogatási összege: 430 346 146 Ft
Konzorciumi partner támogatási összege: 95 000 000 Ft
Óbudai Egyetem támogatási összege: 239 235 420 Ft
Megvalósítás időtartama: 2025.01.01 – 2026.12.31.
Projekt rövid összefoglalója:
A projekt célja két egyedülálló, robotizált oltókar kifejlesztése, amelyek a tejhasznú tehenek szaporodásbiológiai menedzsmentjének kulcsfeladatait a precíziós gazdálkodás szintjére emelik. A fejlesztés eredményeként két különböző típusú robotkar rendszer jön létre, amelyek képesek a különféle hormonprogramokban alkalmazott hormonokat az állatokba beadni.
Az ivarzás detektálására jelenleg számos technológia létezik (megfigyelés, aktivitásmérők, bendőbolusz), amelyek pontos eredményeket adnak, azonban napi szintű figyelmet igényelnek, és állandó feladatokat generálnak. Ez a technológia kis- és közepes méretű (50–500 állatot tartó) gazdaságok számára ideális megoldás. A mesterséges termékenyítés szempontjából optimális időszak rendkívül rövid, így az időzítés kulcsfontosságú. Egy jól menedzselt tejtermelő gazdaság esetében kiemelten fontos a szaporodásbiológiai kulcsmutatók (pl. termékenyítési index, két ellés közti idő, első termékenyítés időpontja, szervizperiódus hossza) pontos tervezése és nyomon követése, hiszen ezek jelentős hatással vannak a tejtermelés gazdaságosságára.
A nagyüzemi telepeken az ivarzás szinkronizálására különböző rutinná vált hormonprogramokat alkalmaznak, azonban a szakemberek hiánya és a hibák gyakorisága rontja az eredményeket. A nagyüzemekben alkalmazott rutinszerű hormonprogramok hatékonysága korlátozott a megfelelő szakemberek hiánya miatt. A robotizált oltókarok pontosabb, időzített hormonkezelésekkel kiküszöbölik ezeket a problémákat, növelve a gazdaságok termelékenységét és eredményességét.