E-hajtású városi autóbusz létrehozása, tesztelése

Konzorciumvezető: Trigon Electronica Fejlesztő és Szolgáltató Kft.

Konzorciumi partner: BKV Vasúti Járműjavító Szolgáltató Kft., Óbudai Egyetem

Projekt azonosítószáma: EKPPF/225-5/2020-ITM_SZERZ

Megítélt támogatás: 142.780.000 Ft

Támogatás mértéke: 59,17%

A konzorciumvezető támogatási összege: 66.780.000 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 40.000.000 Ft

BKV Vasúti Járműjavító Szolgáltató Kft. támogatási összege: 36.000.000 Ft

Megvalósítás időtartama: 2019.12.01 – 2023.11.30

A projekt célja egy darab konvencionális hajtású városi autóbusz átalakítása teljesen elektromos hajtásúvá, beleértve a hajtásláncot, energiaellátást és egyéb alrendszereket is (kormány, fék, fűtés, klimatizáció, termomenedzsment, stb.). A projekt keretében elkészülő autóbusz prototípusnak az üzembeállításához szükséges minden előírást teljesíteni kell, forgalomba hozatali engedéllyel kell rendelkeznie. Üzembiztonságának a menetrend szerinti járatok biztosításához megfelelőnek kell lenni.

Az új hajtás „lelke” a TRIGON Electronica Kft. által létrehozott, kísérleti darab szinten meglévő TWIN E-DRIVE hajtóegység, ahol két együttműködő elektromos motor az eredő hajtási hatásfokot a legmagasabb tartományba tartja, majd egy speciális nyomatéktranszformációs láncon keresztül vezetve juttatja el a hajtónyomatékot a hajtott kerekekig mechanikus nyomatéktranszformációs láncon keresztül.