EURO-KEP – Developing a EUROpean Kidney Exchange Program

Projekt kategóriák:

Konzorciumvezető: Organización Nacional de Trasplantes, SP

Konzorciumi partnerek: Organización Nacional de Trasplantes, SP; University of Glasgow, UK; Centre for Economic and Regional Studies, Hungarian Research Network (HUN-REN), HU; Instituto Superior de Engenharia do Porto/ School of Engineering of the Polytechnic of Porto, PT; Institute for Systems and Computer Engineering, Technology and Science (INESC TEC), PT; Universidad Adolfo Ibanez, Chile; Agence de la biomédecine, FR; Scandiatransplant, DK; National Institute of Health / Istituto Superiore di Sanità, IT; Hungarian National Blood Transfusion Service (Országos Vérellátó Szolgálat), HU; / Nederlandse Transplantatie Stichting, NL; Erasmus Medical Center Rotterdam, NL; Leiden University Medical Center NL; Instituto Português do Sangue e da Transplantação PT; NHS Blood and Transplant, UK; Hellenic Transplant Organization, GR

Támogatás mértéke: 100%

Óbudai Egyetem támogatási összege: 30 174 513,6 Ft

Megvalósítás időtartama: 2024. 4. negyedév – 36 hónap

Projekt rövid összefoglalója

A veseátültetés jelenleg a leghatékonyabb kezelési mód a végstádiumú veseelégtelenséggel diagnosztizált betegek számára. A dialízishez képest a veseátültetés általában jobb életminőséget biztosít, és a hosszú távú túlélési esélyek is magasabbak. Emellett egészségbiztosítási szempontból is kedvezőbb a vesetranszplantáció, mivel hosszú távon költséghatékonyabb, mint a folyamatos dialízis kezelések. Az agyhalott szervdonoroktól származó veseátültetés hatékony, azonban az élődonoros vesetranszplantáció még jobb eredményeket mutat a páciens életminősége és a szerv túlélése szempontjából.

Az esetek akár 40%-ában előfordulhat, hogy az élődonoros vesetranszplantáció nem valósítható meg, mivel a donor és a recipiens biológiailag nem kompatibilis vércsoport-, vagy szövettípus- (HLA) inkompatibilitás miatt. Az inkompatibilitás nagy valószínűséggel fordul elő olyan házaspárok esetében, akiknek közös gyermekeik vannak, mivel a szülés során immunizáció léphet fel. A biológiai összeférhetetlenség egyik megoldási módja, hogy a transzplantáció előtt eltávolítják a beteg ABO- vagy HLA-antitestjeit. Alternatív lehetőség a keresztdonáció, ahol inkompatibilis donor-recipiens párok között cserélnek donorokat (veséket), így új, biológiailag kompatibilis párok jönnek létre, bár az új donor-recipiens párok eredetileg nem álltak kapcsolatban egymással. Az ilyen vesecserék szervezett keretek között történő lebonyolítására hozták létre a vesecsereprogramokat (KEP).

Az elmúlt években Európában jelentős előrelépés történt a nemzeti és nemzetközi vesecsereprogramok (KEP) fejlesztésében és optimalizálásában, de még mindig számos lehetőség van a további fejlődésre. Vannak olyan országok, amelyekben nincs KEP, vagy számos okból (jogi korlátozások, etikai aggályok, korlátozott népesség, széttagolt programok, a párosításhoz és a párosítások eredményeinek optimalizálásához szükséges hatékony szoftver hiánya) korlátozott hatékonyságú programokat működtetnek. A nemzetközi KEP-ek alapvető lehetőséget biztosítanak határokon átnyúló donorcserékre, azonban ezek hatékonysága növelhető a legjobb gyakorlatok megosztásával, a meglévő szoftverek korszerűsítésével, és az országok, illetve donor-recipiens párok szélesebb körű bevonásával. Hosszú távon egy európai KEP létrehozása, amely támogatja a nemzeti fejlesztéseket és elősegíti a vesecseréket az európai országok között, jelentős mértékben javíthatná a betegek hozzáférését sikeres élődonoros vesetranszplantációhoz, különösen azok számára, akiknek nehezebb megfelelő donort találni helyi vagy nemzeti szinten.

Az EURO-KEP projekt célja, hogy támogassa az országokat a nemzeti vesecsereprogramok létrehozásában, ahol ezek még nem állnak rendelkezésre. Ezen kívül fókuszál a már meglévő nemzeti és nemzetközi KEP-ek fejlesztésére, valamint a részt vevő országokban egy közös, európai KEP megvalósítására, amely közös szabályok szerint működik. Az EURO-KEP konkrét célkitűzései az alábbiak:

a) Informatikai platform megvalósítása a beteg-donor párok hatékony párosítására, valamint az országok részvételének különböző formáinak kialakítására.

b) Jogi és etikai keretek kidolgozása. Foglalkozunk a nemzeti és nemzetközi KEP-ek jogi, etikai, klinikai, immunológiai és működési szempontjaival. Ennek részeként kidolgozunk egy európai vesecsereprogramra vonatkozó egyedi protokollt, amely közös szabályokra és algoritmusokra épül, ezzel segítve a donor-befogadó párok hatékony párosítását.

c) Nemzeti, nemzetközi és európai vesecsere programok tesztelése a kifejlesztett informatikai platformon keresztül úgy, hogy azt beteg-donor párok harmonizált adataival látjuk el, továbbá egységes párosítási algoritmusok, szabályok és eljárások alapján tesztelünk és finomhangolunk.

d) Olyan működési, pénzügyi és irányítási terv kidolgozása, amely biztosítja a program hosszú távú fenntarthatóságát. Ez a terv segít abban, hogy a program hatékonyan működjön és fenntartható legyen a jövőben.