Projekt kategóriák:
Kedvezményezett neve: Óbudai Egyetem
Projekt azonosítószáma: 2019-2.1.11-TÉT-2020-00219
Szerződött támogatás összege: 2.000.000 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Megvalósítás időtartama: 2021.01.01. – 2022.12.31.
Projekt rövid összefoglalója
A fonal feszültségének oszcillációja, amely a fonalnak a csévéről való nagysebességű lefejtése során jelentkezik, sok problémát okoz, és ronthatja a fonal feldolgozási folyamatának hatékonyságát és a végtermék minőségét. Ezek a rezgések különösen erősek, amikor a cséve álló helyzetben van, és a fonalat a cséve tengelyének irányában húzzák el. Azt, hogy a csévéről való lefejtés közben a fonalban ébredő feszültség mekkora és mennyire egyenletes, nagymértékben befolyásolja a cséve alakja. A javasolt kutatás célja kísérleti eredmények alapján a fonallecsévélés elméletének kidolgozása és egy új cséveforma felépítése. E cél elérése érdekében elméleti és kísérleti kutatásokat végzünk.
A lecsévélés elméleti szempontból történő tárgyalása során levezetjük azt a differenciálegyenlet rendszert, amely leírja a fonal mozgását a lefejtés során. Ezeket az egyenleteket minimális feltételezések felhasználásával vezetjük le, hogy az így kapott egyenletek megtartsák általánosságukat. Kiemelt hangsúlyt kap a matematikai képletek és az azokban előforduló különféle kifejezések fizikai értelmezése. A lecsévélés folyamatának kísérleti vizsgálatához a következő gyakorlati tevékenységeket hajtjuk végre:
- orsók tervezése és gyártása a csévék lefejtéséhez
- ballonelzáró szerszámok tervezése és gyártása
- kiterjedt fonal-lecsévélési vizsgálat lefolytatása
Az elméleti és a kísérleti eredmények alapján kidolgozunk egy egyszerű matematikai modellt, amely felhasználható a lecsévélés folyamatának szimulálására, és összefüggést keresünk a fonal tengely körüli szögsebessége és a feszültség között. Mindezek lehetővé teszik, hogy kiszámítsuk a fonal feszültségének lengéseit a különféle geometriájú és tekercselési szögű keresztcsévékről történő lefejtés során, és megtaláljuk az új generációs keresztcsévék optimális geometriáját. Kutatásunk eredményeinek köszönhetően jelentősen növekedhetne a gyártási folyamatok sebessége és csökkenhetne a textil termékek gyártási költsége.