Projekt kategóriák:
Konzorciumvezető: Capital Consulting Magyarország Zrt.
Konzorciumi partner: Óbudai Egyetem
Projekt azonosítószáma: 2020-3.1.4-ZFR-EKM-2020-00008
Megítélt támogatás: 380 288 194 Ft
Támogatás mértéke: 86,03%
A konzorciumvezető támogatási összege: 229 011 282 Ft
Óbudai Egyetem támogatási összege: 151 276 912 Ft
Megvalósítás időtartama: 2021. 03. 15. – 2025.09.14.
Projekt rövid összefoglalója
A projekt célja Magyarországon először megvalósítandó, helyi energiaközösség létrehozása és működtetése. A projekt mintául szolgálhat az országban kialakítandó többi energiaközösségnek.
A projekt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Tállya községben valósul meg. A község villamosenergia ellátására energiaközösség alakul, aminek elsődleges céljai a lakosság, a helyi önkormányzat és a helyi vállalkozások energiaköltségének csökkentése, a megújuló energiaforrások használatával a környezetterhelés csökkentése. A projekt további hozadéka a falusi lakhatási körülmények javítása.
A bevont felhasználók egy – az Európai Unió által már definiált, a magyar jogrendszerbe jelenleg átültetésre váró – Energiaközösséget hoznak létre. A belépés, illetve a kilépés önkéntes alapon történik. Az energiaközösség alapvetően a tagjai energiaellátását biztosítja nonprofit módon, értékesítési céllal többletenergiát nem termel, azonban az egyensúlyának fenntartása érdekében rövidtávú adásvételi üzleteket köthet. Az energiaközösség tagjai fogyasztását aggregálva, egy felhasználóként lép fel az energiapiacon.
A projekt két fontos innovációs újdonságot tartalmaz:
- Aktív és passzív fogyasztói befolyásolás
Magyarországon eddig egyedülálló módon mintegy 250-300 ipari, kommunális és lakossági felhasználó és naperőműves termelő és tároló, valamint elektromos töltő felőli, valós idejű adatáramlás miatt lehetőség nyílik a fogyasztó oldali befolyásolás (DSM) megvalósítására, a bevont fogyasztók fogyasztási jelleggörbéjének összevonására, az együttes fogyasztás és termelés előrejelzésére és optimalizálására.
Az adatgyűjtés megvalósításához a jelenlegi mérőket olyan mérőeszközökre cseréljük, amelyek képesek legalább negyedóránkénti mérésre és távleolvasásra, az adatok továbbítására és tárolására.
A fogyasztási befolyásolás megvalósításához szükséges egy, a központi irányítórendszerhez szorosan kapcsolódó felhasználói interfész, web-/mobilapplikáció létrehozása is. A fogyasztók felhasználási szokásainak megismerése után a gépi tanulással felkészített rendszer, a szükséges más (pl. időjárási és tőzsdei ár) adatok figyelembevételével képes lesz relatív pontos és folyamatos előrejelzéssel szolgálni a csatlakozott fogyasztók számára. A tervezett applikáció képes lesz információt adni a fogyasztóknak a jelenlegi és a következő 95 negyedóra villamosenergia áraira vonatkozóan, valamint egyszerű háztartási gépek működtetésének (pl. mosás) energiaköltségeire attól függően, hogy a készüléket mikor indítják el. A valós idejű monitoring és az előrejelzés adta lehetőségeknek köszönhetően lehetővé válik az aktív fogyasztó oldali befolyásolás is.
- Naperőműves termelés irányítása
A naperőmű működtetése során eltérünk a jelenleg szokásos gyakorlattól. A létrehozandó energiaközösség az ÉMÁSZ felé vállalni fogja az elosztói engedélyes kiegyensúlyozásához indokoltan szükséges leszabályozást, abban az esetben, ha azt elosztói hálózat üzemszerű működése szükségessé teszi. Az leszabályozás megvalósításához szükséges eszközöket (inverterek, távutasításra alkalmas eszközök) a naperőműbe beépítésre kerülnek.
A naperőművek általános telepítési gyakorlatához képest eltérést jelent, hogy az erőmű nem déli, hanem kelet-nyugati tájolású. Ennek legfontosabb előnye, hogy az energiatermelés időben elnyújtottabb, kevésbé jelentkezik a déli órákra jellemző csúcstermelés. A reggeli és délutáni energiafogyasztási csúcsokhoz jobban igazodik a naperőmű napi termelési eloszlása, bár kissé alacsonyabb fajlagos energiatermelés mellett. Nyáron a naperőmű már hajnali 4 órától elkezd termelni és egészen este 20 óráig képes teljesítményt leadni. A hajnali és esti órákban biztosított plusz energia tökéletesen összeegyeztethető az energiaközösség működésével, hiszen a cél itt nem az energiatermelés maximalizálása és értékesítése, hanem a fogyasztáshoz legnagyobb mértékben történő illeszkedés.