WREN – KLÍMAALKALMAZKODÁST TÁMOGATÓ MONITORING ÉS PREDIKCIÓS ELJÁRÁS KIDOLGOZÁSA AZ ÓBUDAI EGYETEM KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL

A mezőgazdaságnak egyre nagyobb problémát jelent az aszály elleni védekezés. A Combit Számítástechnikai Zrt. által vezetett konzorcium a projekt során együttműködve az Óbudai Egyetemmel és a Széchenyi István Egyetemmel egy olyan rendszert fejleszt ki, melynek célja a klímaváltozás káros hatásai elleni védekezés és az aszálykárok elleni védekezés támogatása modern digitális eszközökkel.

A valós idejű, komplex döntéstámogató rendszer gyakorlati használata során képes lesz a jelenlegi aszálymonitoring rendszerek térbeli és időbeli felbontásának javítására a távérzékelt és lokális adatok felhasználásával, valamint térinformatikai, matematikai és mesterséges intelligencián alapuló innovációk megvalósításával. A megvalósítás során kialakításra kerül egy saját tervezésű műhold, egy egyedi tervezésű szerver és rendszer architektúra, valamint egy eredménytermékként megvalósuló webalkalmazás, amely a jövőben lehetővé teszi az országos talajnedvesség-eloszlás lekérdezhetőségét. A projekt két kiemelkedő innovációit is eredményez:

• Egyedi tervezésű műhold, újszerű mérési képességekkel, amelynek pályája gyakrabban érinti Magyarországot, mint a kereskedelmi műholdaké.
  • Talajnedvesség számítás gépi tanulás és mesterséges intelligencia segítségével, amelynek révén a jelenlegi módszereknél többszörös felbontású előrejelzést lehet elérni.

Projekt azonosítószáma: GINOP PLUSZ–2.1.1–21–2022-00040

Projekt címe: WREN – Klímaalkalmazkodást támogató monitoring és predikciós eljárás kidolgozása

Megvalósítás időtartama: 2022. 03. 01. – 2025. 02. 28.

Megítélt támogatás: 122.512.435 Ft