Modellváltó egyetemek részvétele Horizont Európa konzorciumokban (angol nyelvű)

Participation of Hungarian entities in Horizon Europe consortia according to the Council Implementing Decision (EU) 2022/2506 of 15 December 2022

(Information from the National Research, Development and Coordination Office, Hungary, January 20, 2023)

[A]ccording to the Council Implementing Decision (EU) 2022/2506 of 15 December 2022, “no legal commitments (including grants and contracts) can be signed with Hungarian public interest trusts established under Hungarian Act IX of 2021 or any entity they maintain”. [T]he participation of these institutions in the consortium is granted during the evaluation phase and they have the right to participate in project proposals.

Given the temporary nature of the measures imposed, it is also in the interest of the European partners to continue the sound scientific relationship with the concerned research and innovation performing organisations, since their knowledge and human and infrastructural capacities are widening the impact of the proposed project.

In line with the Council Implementing Decision, the potential participation of the entities concerned in the application and selection procedures as a member of the consortium is ensured until the Grant Agreement Preparation Phase. The signature of the grant agreement is the point when the Parties – the European Commission and the beneficiaries – take legal commitment and when the European Commission (or its Executive Agency) should examine whether the Hungarian institutions are still under the effect of the restricting measures. The evaluation phase usually takes 5 months after submitting the Horizon Europe proposal. This will allow the Hungarian Government to clarify the questions with the European Commission and – since the measures are meant temporary – negotiations shall lead to lifting the prohibiting measures.

On 19th January the European Commission has confirmed that the Hungarian public interest trusts established under Hungarian Act IX of 2021 or any entity they maintain are still eligible to submit proposals and such proposals remain admissible and will be evaluated. During the grant agreement preparation phase the Commission will follow the same approach as for the UK applicants.

Therefore, the National Research, Development and Innovation Office, as the coordinating organization of the Horizon Europe National Contact Points in Hungary would like to encourage you to keep on cooperating also with the concerned Hungarian entities and consider them as full partners and eligible applicants within the consortium, since their participation in the consortium is granted during the evaluation phase and their presence as consortium member should not have any negative impact on the evaluation of a proposal.

For more information:

Csuzdi Szonja,

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.

e-mail: szonja.csuzdi@nkfih.gov.hu

Tel.: +36 1 896 3758

https://palyazat.uni-obuda.hu/wp-content/uploads/2023/01/NKFIH-00517-1_2023-Participation-of-Hungarian-entities-in-Horizon-Europe-consortia.pdf

https://palyazat.uni-obuda.hu/wp-content/uploads/2023/01/20230125_Tajekoztato_level_NKFIH_Horizon_Europe_NCP-halozat_final.pdf

Modellváltó egyetemek a Horizont Európa programban

Az uniós költségvetésnek a jogállamisági elvek magyarországi megsértésével szembeni védelmét szolgáló intézkedésekről szóló, 2022. december 16-tól hatályos (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat*[1] alapján nem tehető jogi kötelezettségvállalás semmilyen, a 2021. évi IX. magyar törvény alapján létrehozott közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal, illetve semmilyen, az ilyen közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott jogi személlyel. Noha e határozat célja az uniós költségvetés védelme, és nem az, hogy kizárja ezeket a szervezeteket az uniós programokban való részvételből, a Bizottság készített egy GYIK-et arról, a határozat hogyan érinti részvételüket a Horizont Európa tevékenységekben. Ezt a listát a témával kapcsolatos további kérdésekre reagálva frissítik.

GYIK

(2023.01.24.)

1. Az (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozatban foglalt intézkedések által érintett magyar jogalany továbbra is jelentkezhet a Horizont Európa pályázati felhívásaira 2022. december 16-át követően?

Az Unió által elfogadott intézkedések célja az Unió pénzügyi érdekeinek védelme, és nem az érintett magyar jogalanyok részvételének akadályozása a Horizont Európa akciókban. Az (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat által érintett magyar jogalanyok 2022. december 16-a után is pályázhatnak a pályázati felhívásokra.

A sikeresen elbírált pályázatok esetében az érintett magyar jogalanyok jogosulatlannak minősülnek az uniós támogatásra, amennyiben ezeket az intézkedéseket nem szüntetik meg a támogatási szerződés aláírásáig (a 2020/2092 rendelet 7. cikkében meghatározott eljárást követve). Ebben az esetben ezek a magyar jogalanyok EU-s támogatás nélkül, társult partnerként (Associated Partner) továbbra is részt vehetnek, ha ezt a pályázati feltételek lehetővé teszik.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21511

2. Mi történik, ha a Horizont Európa támogatási megállapodást 2022. december 16. előtt írta alá a projektkoordinátor és a támogatást nyújtó hatóság, de az (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat által érintett többi kedvezményezett még nem írta alá a csatlakozási dokumentumot?

Az (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat nem érinti a tanácsi végrehajtási határozat hatálybalépése előtt (azaz 2022. december 16. előtt) tett jogi kötelezettségvállalásokat, és így a későbbi kifizetéseket sem.

E tekintetben a jogi kötelezettségvállalások akkor tekinthetők megkötöttnek, ha a támogatási megállapodást a koordinátor és a támogatást nyújtó hatóság is aláírta. Az a tény, hogy más kedvezményezettek még nem csatlakoztak a támogatási megállapodáshoz, nincs befolyással (lásd a Horizont Európa Model Grant Agreement 40.1. Cikkét).

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21509

3. Amennyiben a 2022/2506/EK tanácsi végrehajtási határozatban foglalt intézkedéseket megszüntetik, akkor az ilyen intézkedések által korábban érintett magyar jogalany kedvezményezetté válhat egy folyamatban lévő Horizont Európa támogatási megállapodásban?

Elvben lehetőség van további kedvezményezettek felvételére egy folyamatban lévő támogatási szerződéshez módosítási kérelem útján. Ezért lehetséges kedvezményezettként szerepeltetni a 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozatban foglalt intézkedések által korábban érintett magyar jogalanyokat, amennyiben ezeket az intézkedéseket megszüntették. A módosítási kérelem útján kedvezményezetté válás lehetősége egy akcióban már társult partnerként részt vevő magyar jogalanyra is vonatkozhat.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21513

4. Ha a 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozatban meghatározott intézkedések által érintett magyar jogalany a támogatási szerződés aláírásakor nem válhat a Horizont Európa projekt kedvezményezettjévé, elhalasztható-e az aláírás az intézkedések megszüntetéséig?

Számos tényező határozza meg a támogatási szerződés aláírásának időpontját, beleértve a költségvetés rendelkezésre állását és az ún. támogatás aláírásáig eltelt időt (azaz a támogatási megállapodások pályázókkal való aláírásának maximális időintervallumát a teljes pályázati anyag benyújtásának határnapjától számítva).

Ezeket a tényezőket az adott eset tekintetében csak a támogatást nyújtó hatóság határozhatja meg.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21512

5. Mi történik az (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat által érintett magyar pályázókkal benyújtott Horizont Európa pályázatok esetében, amelyeknél 2022. december 16-ig nem írtak alá támogatási megállapodást?

Az általános szabály az, hogy a Tanács végrehajtási határozatának hatálybalépését követően (azaz 2022. december 16-tól) semmilyen jogi kötelezettségvállalás nem írható alá az érintett magyar jogalanyokkal, függetlenül az értékelés, a benyújtás vagy az odaítélési eljárás egyéb lépéseinek időzítésétől.

Abban az esetben, ha az érintett magyar jogalanyok egy konzorcium részeként más szervezetekkel együtt jelentkeztek, a többi konzorciumi taggal továbbra is lehet jogi kötelezettségvállalásokat tenni. Ebből a szempontból:

  • Ha az érintett magyar jogalany mint kedvezményezett nélkül a pályázat továbbra is támogatható marad (megfelel a minimális jogosultsági feltételeknek), a támogatási szerződés aláírására sor kerülhet és az érintett magyar szervezet társult partnerként a projektben maradhat, feltéve, hogy a felhívás feltételei nem zárják ki ezt a jogi státuszt.
  • Ha a magyar jogalany nem kívánja társult partnerként folytatni a projektet, a Konzorciumnak vagy újra kell osztania a magyar szervezet feladatait a fennmaradó résztvevők között, vagy új résztvevőt kell javasolnia a feladatok átvételére. Ha a kilépés vagy a társult partner (Associated partner) szerepre változtatás miatt a konzorcium már nem felel meg a jogosultsági feltételeknek, a pályázat csak akkor tekinthető támogathatónak, ha a konzorcium további jogosult szervezetet (szükség szerint egyet vagy többet) vesz fel a támogatási szerződés kedvezményezettként való aláírásához.

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21510

6. Mikor lép hatályba az uniós költségvetésnek a jogállamisági elvek magyarországi megsértésével szembeni védelmét szolgáló intézkedésekről szóló (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat Magyarországon?

A Tanács végrehajtási határozatának 4. cikke értelmében a határozat a magyar hatóságokkal való értesítése napján lép hatályba, azaz 2022. december 16-án (EUR-Lex – 32022D2506 – HU – EUR-Lex).

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/support/faq/21508


[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022D2506&from=EN

Az Európai Bizottság megerősítette: továbbra is pályázhatnak a Horizont Európa programban a modellváltó egyetemek

A Kulturális és Innovációs Minisztérium valamint az NKFI Hivatal álláspontja szerint, a tanácsi határozat a modellváltó egyetemek pályázását nem, kizárólag a velük történő szerződéskötést tiltja, így továbbra is javasoljuk és támogatjuk pályázásukat a Horizont Európa programban.

Az NKFI Hivatal folyamatos szakmai egyeztetést folytat az Európai Bizottsággal a tavaly decemberi tanácsi határozat értelmezésével és végrehajtásával kapcsolatban.

Az Európai Bizottság (DG Research and Innovation) mai tájékoztató levelében megerősítette a fentieket, vagyis, hogy a 2021. évi IX. törvény alapján létrehozott magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványok, illetve az általuk fenntartott bármely jogalany továbbra is jogosult pályázatot benyújtani, a pályázatok továbbra is befogadhatók és elbírálásra kerülnek. Ha a pályázat továbbra is támogatható marad (a konzorcium összetétele megfelel a minimális jogosultsági feltételeknek 1) anélkül is, hogy az adott magyar partner kedvezményezett lenne, a támogatási szerződés aláírható, és az adott magyar jogalany társult partnerként maradhat a projektben, feltéve, hogy a felhívás feltételei nem zárják ki társult partnereket.

Ha a magyar szervezet nem kíván társult partnerként részt venni a projektben, a konzorciumnak vagy újra kell osztania a magyar partner feladatait a fennmaradó tagok között, vagy új partnert kell javasolnia a feladatok átvételére. Ha a kilépés vagy a társult partner szerep miatt a konzorcium már nem felel meg az jogosultsági minimumkövetelményeknek, a pályázat csak akkor tekinthető támogathatónak, ha a konzorcium további támogatható szervezetet von be (egyet vagy többet szükség szerint) kedvezményezettként a támogatási szerződés aláírására.

Az alábbiakban közzétesszük az állásfoglalás angol nyelvű szövegét:

“We can already confirm that the Hungarian public interest trusts established under Hungarian Act IX of 2021 or any entity they maintain are still eligible to submit proposals and such proposals remain admissible and will be evaluated. If the proposal continues to remain eligible (meets the minimum eligibility criteria) without the respective Hungarian entity as a beneficiary, the grant agreement may be signed and the respective Hungarian entity may remain in the project as an associated partner, provided that the call conditions do not exclude this legal status. If the Hungarian entity does not want to continue in the project as associated partner, the Consortium must either re-distribute the Hungarian participant tasks among the remaining participants or propose a new participant to take over those tasks. If, due to the withdrawal or change of role to Associated Partner, the consortium does no longer satisfy minimum eligibility requirements, the proposal would be deemed eligible only if the consortium adds additional eligible entities (one or more as needed) to sign the grant agreement as beneficiaries.”

Tovbbra is kérjük, hogy azok az érintett hazai pályázó intézmények, amelyeket a tanácsi határozat alapján a szerződéskötés vagy a pályázatok előkészítése során hátrány ér, jelezzék ezt az 06-30-372-7543 központi telefonszámon, vagy a horizonteuropa@nkfih.gov.hu funkcionális e-mail címen, illetve az NKFI Hivatal Nemzeti Kapcsolattartóinál.

A Hivatal minden segítséget megad az érintett pályázók számára a Bizottság, valamint a konzorciumvezető intézmény országának Horizont Európa Nemzeti Kapcsolattartóit koordináló intézménye irányába történő érdekérvényesítésben, kommunikációban.

———————

1 Konzorcium minimumkövetelménye: 3 egymástól független jogi entitás; egy partner valamely EU tagállamból, másik két partner két másik EU tagállamból/ társult államból (kivéve, ha a Munkaprogram másképp rendelkezik.