Projekt kategóriák:
Pályázó neve: Óbudai Egyetem
Projekt azonosítószáma: 2018-2.1.11-TÉT-SI-2018-00013
Megítélt támogatás: 1 963 100 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Megvalósítás időtartama: 2019. 04. 02. – 2021. 04. 01.
Projekt rövid összefoglalója
Az elmúlt években az Ipar 4.0 egyre szélesebb körben hódít tért. A kutatások jelenlegi fő csapásiránya az Ipar 4.0-t lehetővé tevő kemény tényezőkre (pl. Informatikai megoldások, folyamatok automatizálása stb.) fókuszálnak, azonban a folyamatok optimális működésének szükséges előfeltétele a soft oldal megfelelő kalibrálása is. Ezen a projekten belül a gyártó vállalatok Ipar 4.0-ra való készségét vizsgáljuk. Két különálló kutatási folyamatot fogunk összekapcsolni a vállalkozások digitalizálását és a szükséges menedzsment eszközök felhasználásának kérdéskörét.
Modellünkben túlmutatunk a “digitalizálás támogatására szolgáló tipikus eszközökön”, mint például a lean gyártás, a 6 sigma, az RFID, és minden olyan menedzsment eszközt megvizsgálunk, amelyek folyamatok és / vagy ipari területek támogatására irányulnak; így az ügyfélkapcsolat-menedzsment, az ellátási lánc menedzsment eszközei, a kiszervezés, az üzleti folyamatok újratervezése stb., amelyek segítenek abban, hogy átfogóbb képet kapjunk arról, hogy a menedzsmenteszközök hogyan támogatják a gyártási vállalkozások digitalizálását.
A projekt fő célja annak meghatározása, hogy a menedzsmenteszközök támogatják-e a feldolgozóipari vállalkozások digitalizálását Szlovéniában és Magyarországon. A projekt legfontosabb eredményei: (1) tervezett modell a gyártó vállalatok készségének az Ipar 4.0-ra történő felmérésére a menedzsment eszközök használatának lencséin keresztül; (2) a feldolgozóipari vállalatok irányítási eszközeinek meghatározó állapota mindkét országban, (3) annak empirikus vizsgálata, hogy a menedzsmenteszközök támogatják-e a feldolgozóipari vállalkozások digitalizálását, és (4) modell készítése. Az eredmények segítségével nem csak a releváns szakirodalmi források körét kívánjuk bővíteni, de hozzá kívánunk járulni a gyakorlati eszköztár bővítéséhez, meghatározva, hogy mely új kompetenciákat és kezelési eszközöket kell használni az Ipar 4.0 keretében.