Projekt kategóriák:
Konzorciumvezető: NMBU, The Norwegian University of Life Sciences
Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, Animalia AS (No), Teknologisk Institut (DK), Max Rubner Institut Bundesforschungsinstitut fur Ernaehrung und Lebensmittel (DE), Norsus Norsk Institutt for Baerekrftsforskning AS (NO), Byte Motion AB (SE), Ciklum APS (DK), Robotnorge AS (NO), Frigorificos Andaluces de Conservas de Carne, S.A. (ES)
Projekt azonosítószáma: H2020 ICT-10-2019-2020-871631
Megítélt támogatás: 2.538.227.018 Ft
Támogatás mértéke: 97%
Óbudai Egyetem támogatási összege: 176.925.418 Ft
Megvalósítás időtartama: 2020.01.01. – 2023.12.31.
Projekt rövid összefoglalója
Robotika és automatizálás a hatékony húsfeldolgozás érdekében
A fejlett robotika és automatizálás elterjedését az agrár-élelmiszeripari ágazatban, különösen a húsfeldolgozásban, a magas költségek, valamint a rugalmasság, a robusztusság és a skálázhatóság hiánya miatt akadályozták meg a különböző volumeneknél, különösen a kisebbek esetében. Ez ellentétes azokkal az ajánlásokkal, amelyek szerint a kormányoknak Európa-szerte ösztönözniük kellene az élelmiszer-rendszerek jobb hatékonyságát és biztonságát. Norvégiában (NMBU/Animalia) és Dániában (DTI) úttörő fejlesztők dolgoznak a probléma megoldásán, és létrehoztak egy új automatizálási koncepciót a húságazat számára: a Meat Factory Cell-t (MFC). Az MFC ma egyszerű, emberi szakértők intelligenciájára támaszkodik az összetett feladatok elvégzéséhez. A húsfeldolgozó üzemek azonban a legalacsonyabb minőségű munkakörnyezetek közé tartoznak Európában, ezért az autonómia elengedhetetlen.
A RoBUTCHER célja egy kognitív MFC kifejlesztése, amely képes autonómiára. Ennek elérése érdekében a RoBUTCHER a következő alapvető célkitűzésekkel rendelkezik: (1) A társadalmi, jogszabályi és legjobb gyakorlat húsipari követelmények értékelése; (2) Új technológiai modulok kifejlesztése autonóm vágási pályatervezéshez, valamint kooperatív ember-robot interfészekkel való integráció; (3) Támogató intelligens eszközök létrehozása a rendszer értékelésére, elsősorban a vágás és a kezelés céljából; és (4) a kognitív MFC ipari méretű pilot.
Az alapvető robottechnológiák a RoBUTCHER szerves részét képezik, ahol a fő hangsúly a Mesterséges Intelligencián és a kogníción van, de természetes átfedés létezik, a kooperatív ember-robot interfész és a kognitív mechatronika területével. Manapság nincsenek megfelelő „dobozos” megoldások. A RoBUTCHER célja a rendszer kifejlesztése a TRL6 szintre, a konzorciumon belül meglévő MFC infrastruktúrát a kutatás és innováció katalizátoraként felhasználva. A projekt sikeres megvalósítása biztosítja azt a robusztusságot, rugalmasságot és méretezhetőséget, amelyre a kis- és közepes húsfeldolgozóknak szüksége van, hogy csökkentsék azokat a technikai akadályokat, amelyekkel a robotautomatizálás alkalmazása során szembe kell nézniük, ami javítaná a munkahelyek minőségét és az élelmiszerbiztonságot Európában.
https://robutcher.eu/about-robutcher/
https://cordis.europa.eu/project/id/871631
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme