Projekt kategóriák:
Konzorciumvezető: Fővárosi Polgármesteri Hivatal
Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, Smart Energy for Europe Platform (SEFEP) gGmbH, Magyar Napelem Napkollektor Szövetség
Projekt azonosítószáma: EUKI’s 4th Call for Project Ideas – 81263388
Megítélt támogatás: 181.134.240 Ft
Támogatás mértéke: 96%
Óbudai Egyetem támogatási összege: 67.099.500 Ft
Megvalósítás időtartama: 2020.11.01. – 2023.01.31.
Projekt rövid összefoglalója
Alacsony szén-dioxid-kibocsátású beruházások elősegítése Budapesten a nagyszabású városi tetőtéri napelemes telepítések lehetőségeinek feltárásával és népszerűsítésével.
Magyarország nagy potenciállal rendelkezik a napenergia területén. Ezt azonban nem aknázták ki kellőképpen: Budapest energiamixének mindössze négy százaléka származik megújuló forrásból. Ez megváltozik, mivel a város az EU klímasemlegességi célkitűzéseivel összhangban finomítja klímacéljait: Budapest napelemes technológiákba tervez beruházni. Budapest a város üvegházhatás-csökkentési potenciáljának maximalizálása mellett a napenergia-fejlesztés példaképévé is kíván válni Közép- és Kelet-Európában.
E cél elérése érdekében a projekt elősegíti a napenergia integrálását a város mindennapi életébe. Ennek első lépéseként fel kell térképezni a budapesti épületekben rejlő teljes napelemes potenciált és annak az elektromos hálózatra gyakorolt lehetséges hatását. Másodszor, egy kísérleti (pilot) intézkedés végrehajtása lehetővé teszi a napelemes létesítmények jövőbeli nagy léptékű telepítésének modellezését. A projekt emellett felméri azokat a jogi, adminisztratív, műszaki, pénzügyi, társadalmi és magatartási akadályokat, amelyek a városi „prozumerizmus” (egyszerre villamosenergia-termelő és -fogyasztó) kialakításának útjában állnak. Az akadályok azonosítása után a projekt gyakorlati megoldásokat dolgoz ki, amelyek a polgárok és a vállalkozások igényeihez igazodnak. A műhelyek, promóciós anyagok és konzultációs lehetőségek támogatják és növelik a polgárok és az érdekelt felek tudatosságát. A projekt a korábbi projekttapasztalatokra és kapcsolatokra épít, és összehozza a napenergia területén a fő érintetteket és a legfontosabb szereplőket. Budapest napelemes integrációs ütemterve a projekt végső eredménye.