Early diagnosis and personalized Therapy in Autism spectrum to Prevent severe disorders

Projekt kategóriák:

Konzorciumvezető: Institute of Technical Medicine, Furtwangen University

Konzorciumi partner:

University Hospital Freiburg

Technical University Graz

Obuda University

University of Canterbury

Projekt azonosítószáma: ERAPERMED2022-276 – ETAP

Megítélt támogatás: 479.491.740 Ft

Támogatás mértéke: 79%

Óbudai Egyetem támogatási összege: 91.489.440 Ft

Megvalósítás időtartama: 2023. 06. 01. – 2026. 05. 31.

Projekt rövid összefoglalója

Az autizmus spektrum zavar (Autism Spectrum Disorder – ASD) növekvő tendenciát mutat (44-ből 1 gyermek érintett) amely különféle kognitív problémák formájában jelentkezik. A “social blindness”, vagyis a mások által mutatott érzelmek felismerésének képességének hiánya sajnos egyre gyakoribb kórkép. A terapeuták személyre szabott, kiscsoportos vagy egyszemélyes terápián kezelik az ASD-s gyermekeket. A terápia költséges, humán-erőforrás tekintetében alacsony a kapacitás, a terápiák ezen okokból jellemzően rendszertelenek. A növekvő számú fiatal korban diagnosztizált ASD páciens egy “elveszett generáció” jövőképével fenyeget, akik nem lesznek képesek elérni a bennük rejlő maximális potenciált. Szükséges tehát megnövelni a terápiás kapacitást, alacsony vagy alacsonyabb költségekkel.

A jelen projekt célja egy kétirányú digitális terápiás megoldás (two way digital therapy solution – 2-DTS) létrehozása és értékelése, amely ötvözi a mesterséges intelligencia által vezérelt terápia személyre szabását és a virtuális-valóság alapú gamifikációt, hogy adaptív, skálázható terápiás rendszert hozzon létre, mely alkalmas terápiás célok megvalósítására szakképzett terapeuta rendszeres felügyelete és ellenőrzés mellett autizmus spektrumzavarral (ASD) élő gyermekek számára.

A javasolt megoldás egy kétirányú adaptív érzelem felismerési tréning virtuális környezetben, egyedi igényekre igazítva. A módszer kulcselemei:

  • Realisztikus, összetett érzelmek bemutatására alkalmas avatarok
  • Páciensekről szóló visszajelzéshez kifinomult érzelem-detekció a páciensek esetében; terápiás feladatoknál reakcióidő mérése, illetve a stressz-szintek mérése
  • Programozott terapeutás módszerek melyek a páciens reakciójára válaszolnak