Projekt kategóriák:
Konzorciumvezető: Óbudai Egyetem
Konzorciumi partner: Semmelweis Egyetem
Projekt azonosítószáma: ERC-2015-STG-679681
Megítélt támogatás: 322.406.024 Ft
Támogatás mértéke: 100%
Óbudai Egyetem támogatási összege: 291.312.678 Ft
Megvalósítás időtartama: 2016.07.01. – 2021.10.31.
Projekt rövid összefoglalója
Az interdiszciplináris megközelítés a modern robusztus szabályozási algoritmusok fejlesztésére összpontosít, hogy megállítsa a daganat angiogenezis folyamatát (azaz érrendszeri fejlődését); tehát a daganat növekedésének megállítása, minimális, „szelídített” formában való fenntartása.
Az irányítástechnikai megközelítésekkel lehetőség nyílik az egészségügyi problémákra modellalapú stratégiák létrehozására. Erre megfelelő példa a mesterséges hasnyálmirigy, ahol folyamatos glükózmérő készülékkel és inzulinpumpával lehet javítani a cukorbetegség kezelésében. A problémából szerzett szakértelmet a jelenlegi javaslat a rák megszelídítésére összpontosítja egy mérnöki alapú orvosi terápia kifejlesztésével.
Ez az áttörő koncepció új életre keltheti a rákkezelést. Eljött az ideje, hogy ezt megcsináljuk, mivel a tumornövekedés modellezésére vonatkozó vizsgálatok már megtörténtek; most modellazonosító eszközökkel kell finomítani, és állatkísérleteken validálni. A robusztus kontroll előnyeit már kimutatták mesterséges hasnyálmirigyben; ezért adaptálható a rákkutatáshoz. Az eredmény személyre szabott egészségügyi megközelítéssel zárulhat a rákos betegek gyógyszerbejuttatására, az életminőség javítására, a gyógyszerinfúzió optimalizálására és a kezelési költségek minimalizálására. Ez az interdiszciplináris megközelítés ötvözi az irányítástechnikát a matematikával, a számítástechnikával és az orvostudományokkal.
Ennek eredményeként a modell alapú robusztus szabályozási megközelítés a jelenleg meglévő tumornövekedés-modellezési szempontok finomítását, optimális szabályozási algoritmus tervezését és robusztus szabályozási elmélettel történő kiterjesztését irányozza elő általános alkalmazhatóságának garantálása érdekében. Kutatási hátterünk alapján a validálás először kézi vezérléssel, majd automatikus üzemmódban történik, hogy további humán vizsgálatokhoz javaslatot tegyünk.
https://cordis.europa.eu/project/id/679681
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme