Tanulási profil alapú, digitális készségfejlesztő módszertanok és oktatói eszközrendszerek fejlesztése

Projekt kategóriák:

Konzorciumvezető: Training360 Kft.

Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, Mocca Negra Élelmiszeripari és Kereskedelmi Zrt.

Projekt azonosítószáma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00099

Szerződött támogatás összege: 793.873.908 Ft

Támogatás mértéke: 74,24%

Konzorciumvezető támogatási összege: 493.724.408 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 209.783.000 Ft

Mocca Negra Élelmiszeripari és Kereskedelmi Zrt. támogatási összege: 90.366.500 Ft

Megvalósítás időtartama: 2021.01.01. – 2022.12.31.

Projekt rövid összefoglalója

A COVID-19 járvány megjelenése Magyarországon, ahogy az egész világon, előtérbe helyezte az online foglalkoztatást és az online képzéseket. A résztvevők és a vállalatok számára egyaránt fontossá vált, hogy a személyes részvételen alapuló, tantermi képzések helyett online képzések segítsék a munkavállalókat tudás- és készségfejlesztésben egyaránt.

A robotika és az automatizáció előretörése miatt, ahogy az ipari szegmensben, úgy szinte minden más területen az egyes iparágakban dolgozó embereknek más készségekre van szükségük ahhoz, hogy sikeresek tudjanak lenni a munkaerőpiacon. A Deloitte 2018-as elemzése alapján 2023-ig a munkahelyek 57%-a fog veszélybe kerülni a technológiai vívmányok miatt.

A világgazdasági fórum 2019. tavaszi előrejelzése alapján a következő években a legfontosabb munkavállalói készségek, sorrendben az alábbiak lesznek: kreativitás, érzelmi intelligencia, analitikus gondolkodás, aktív tanulás, döntéshozatal, személyközi kommunikáció, vezetői készségek, interkulturális intelligencia.

Iparági tapasztalatok azt mutatják, hogy a komplexebb tudás és készségfejlesztés területén a személyes, tantermi oktatás a leghatékonyabb, de egyben a leginkább erőforrás igényes forma (oktatás díja, résztvevők munkától távol töltött ideje, utazással töltött idő, logisztika). Különösen ipari környezetben a készségfejlesztések nagy része tantermi környezetben történik, egyelőre inkább csak komplex gépkezelői feladatkörökben jelentek meg virtuális környezetű képzések.

A felnőttképzés, a készségfejlesztő programok és a szükséges kompetenciák szerepét a Szakképzés 4.0 ITM dokumentum is kiemeli: „nem kevesebb emberre van szükség, hanem más feladatkörben, megváltozott körülmények között dolgozó emberre a magasabb hozzáadott értékű munkakörökben. … Ez pedig megváltoztatja a kompetencia-elvárásokat is: egyre nagyobb a hangsúly mind a kreativitáson, mind az emberi együttműködésen. A tudásalapú társadalom erősítésére van szükség”.

Ehhez pedig megfelelő önismereti, személyközi kommunikációs, vezetői, mentori és más készségfejlesztő képzésekre van szükség. Azonban mára egyértelművé vált, hogy nem csak az erőforrásigényből fakadóan, de a járványveszély miatt is ezen területeken is sokkal erőteljesebben el kell mozdulni az online oktatás irányába. A Digitális Munkaerő Program kiemeli, hogy kereslet vezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására van szükség, az online képzésekkel a fókuszban. (Információs és Technológiai Minisztérium, 2019. Szakképzés 4.0).

Egy összefoglaló elemző akadémiai kutatás ugyanakkor egyértelműen kimutatta, hogy az online felnőttképzésben a résztvevők belső (például időbeosztás, hiányzó alaptudás), külső (például hiányzó szervezeti támogatás, technikai problémák) és program alapú (például nem megfelelő oktatási eszközök, anyagok, nem elégséges kommunikáció és interakció) kihívásokkal küzdenek. A felmerülő problémák mindössze 20%-át kötötték külső feltételekhez: 47% belső problémákra vezethető vissza, míg 33% az oktatási programhoz kapcsolódik. Ezen problémakörök komplex kezeléséhez szükség van a felnőttképzésben megismerni a résztvevő tanulási profilját és ehhez igazítani a képzési programot, az oktatási tematikát és a tananyagot, illetve folyamatosan segíteni szükséges a résztvevőket a belső problémáik megoldásában.

Célunk egy online oktatói módszertan kifejlesztése, amely, mint termék, webalapú szolgáltatásként jelenik meg az oktatók számára, segít nekik az online oktatás optimalizálásában és saját oktatói kompetenciáik fejlesztésében a résztvevők egyedi tulajdonságait figyelembe véve. Ez a módszertan elsősorban a készségfejlesztés területére összpontosít, de a teljes felnőttképzési szegmensben használhatóvá válik az oktatás optimalizálására és a testre szabás növelésére, így a hatékonyság javítására.