Towards a European STE(A)M Platform (EU STEAM)

Konzorciumvezető: Stichting Platform Bèta en Techniek

Konzorciumi partnerek: Óbudai Egyetem, Innobasque Agencia Vasca de la Innovacion / Innobasque Berrikuntzareneuskal Agentzia, Zenit Zentrum fur Innovation und Technik in Nordrhein-Westfalen Gmbh, Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet Ntnu, European Union of the Natural Gas Industry, Union des Professeurs de Sciences et Techniques Industrielles des Classes Preparatoires aux Grandes Ecoles, Junior Achievement Europe, Feani – Federation Europeenne D Associations Nationales D Ingenieurs Aisbl, Conference of European Schools Foradvanced Engineering Education Andresearch, CSR Europe The Business Network For Corporate Social Responsibility, European Round Table of Industrialists, Science on Stage Europe E.V., Sihtasutus Eesti Teadusagentuur, Consejeria de Desarrollo Económico, Sostenibilidad y Medio Ambiente. Eusko Jaurlaritza-Gobierno Vasco, Ministry Of Education And Science (Bulgaria)

Projekt azonosítószáma: 612861-EPP-1-2019-1-NL-EPPKA3-PI-FORWARD

Megítélt támogatás: 155.000.000 Ft

Óbudai Egyetem támogatási összege: 18.600.000 Ft

Megvalósítás időtartama: 2020.01.01. – 2023.12.31.

A technológiai fejlődés üteme olyan gyors, hogy azok a munkák, amelyekre ma a fiatalok gondolnak, az iskola befejezéséig feleslegesek lehetnek. Ez a készségek egyre növekvő aránytalanságát eredményezte, mind mennyiségileg (hiányok), mind minőségileg (a tanulók készségei a munkáltatók igényeihez viszonyítva). Az uniós, nemzeti és regionális szereplők erre elsöprő mennyiségű programmal és kezdeményezéssel válaszoltak. Ezek az erőfeszítések azonban nagyrészt koordinálatlanok és erősen töredezettek. Mint ilyenek, nem tudják megvalósítani a szükséges rendszerszintű változtatásokat. A projekt célja, hogy választ adjon erre a kihívásra a meglévő sikeres STE(A)M stratégiák (pl. a holland és dán technológiai paktumok) megerősítésével és felskálázásával, valamint új stratégiák „alulról felfelé” történő fejlesztésének beindításával azokban a tagállamokban, amelyek még nem rendelkeznek ilyen stratégiával. Ezt az alábbiakkal fogja megtenni:

– „Európai STE(A)M platform” elindítása. A meglévő EU STEM Coalition hálózatra építve ez a platform megkönnyíti a bevált gyakorlatok megosztását, közvetlen támogatást nyújt a kormányoknak és az érdekelt feleknek az új megközelítések kidolgozásában, és uniós szintű szakértői központként működik.

– Új stratégiák beindítása kerekasztal-beszélgetések révén, amelyek azonosítják a nemzeti készségekkel kapcsolatos kihívásokat, és országos ajánlásokat fogalmaznak meg (figyelembe véve, hogy más tagállamokban hogyan kezelik a hasonló kihívásokat), valamint egy „értékajánlatot”, amely felvázolja, hogy az EU STEM Coalition hogyan tudja támogatni ezek végrehajtását. A kerekasztal-beszélgetések olyan módszertanon alapulnak, amely a múltban sikeresen hozzájárult a nemzeti STE(A)M/készségek stratégiák kidolgozásához.