SAJTÓKÖZLEMÉNY: ÚJ K-MOOC TÍPUSÚ FELSŐOKTATÁSI KURZUSOKKAL BŐVÜLT AZ ÓBUDAI EGYETEM OKTATÁSI PORTFÓLIÓJA

Az Óbudai Egyetem a 2020-2.1.1-ED-2020-00090 azonosítószámú „K-Mooc típusú felsőoktatási kurzusok fejlesztése az Óbudai Egyetemen” című projekt fejlesztését valósította meg 2020.12.01 – 2022.08.31 terjedő időszakban, az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól kapott 80.000.000 Ft vissza nem térítendő támogatási összeg segítségével. A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében valósult meg.

A K-MOOC célja nagyobb tömegek számára, elsődlegesen a Kárpát-medencei magyarság, de szerte a világon minden magyar anyanyelvű hallgató/felhasználó számára elérhetővé tenni a felsőoktatásban megszerezhető tudást és online oktatási forma biztosításával hozzájárulni az élethosszig tartó tanulás megvalósításához.

A projekt keretében a hazai és határon túli felsőoktatási intézmények olyan kredittel elismert online kurzusok fejlesztésére és indítására kaptak lehetőséget, mely által kutathatók és fejleszthetők a tanulási szokások, az adaptív, valamint kompetencia alapú tanulás. Ennek jelentősége és pozitív hatásai, egyértelműen kimutathatóak a hallgatók lemorzsolódásában (pl. mérnök-, orvosképzés) és az oktatói hiány csökkentésében, valamint a hallgatók megváltozott tanulási szokásaiban. Ezen felül a fejlesztők olyan módszertani és technikai képzést kaptak, mellyel előmozdították az online oktatási módszertan bővülését.

Összességében a projekt időszakában 43 db K-MOOC kurzus valósult meg. Stúdióeszközök beszerzésével megteremtésre kerültek azon feltételek, amik a korszerű stúdió felvételek elkészítéséhez szükségesek, így hozzájárulva az online tanagyagok minőségének javításához. A tananyagok mennyisége és ehhez kapcsolódóan a tárhelykapacitás növekedése miatt, további tárhely beszerzésével, a kifejlesztett tananyagok számára biztonságos és elégséges tárhely biztosítására került sor.

Összefoglalva a kurzusfejlesztés és működtetés folyamán mind az oktatók, mind a hallgatók olyan szakmai tapasztalatokra és készségekre tettek szert, amit maximálisan tudnak kamatoztatni a mindennapi oktatásban, tanulásban és így a Covid 19 által okozott havária helyzetben is.

GYAKORLATORIENTÁLT KÉPZÉSFEJLESZTÉS INDUL AZ ÓBUDAI EGYETEMEN AZ IPAR 4.0 JEGYÉBEN

A nemzetközi versenyképesség, a digitalizáltság, valamint az energiahatékonyság növelése a célja a projektnek. Magyarország kormánya 3,931 millió forint fejlesztési forrást biztosít a Széchenyi Terv Plusz keretein belül a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve megvalósítására létrehozott alapból az intézmény képzési színvonalának emelésére.

A projekt keretében az Óbudai Egyetem műszaki, informatikai, valamint gazdaságtudományi képzéseinek fejlesztésére kerül sor,  az ezekhez szükséges infrastruktúra- és eszközfejlesztések, valamint digitális kompetencia- és készségfejlesztések által. A tervezett fejlesztések maximális mértékben illeszkednek az IFT-ben és HET-ben foglalt célokhoz, így hozzájárulnak a magyar felsőoktatási rendszer teljesítményének fokozásához és fenntarthatóságához, fokozzák a képzések és gazdasági igények közötti kapcsolatok erősítését, és javítják a hallgatók munkaerő-piaci kompetenciáit (Ipar 4.0). Ezen felül fejlesztik a hallgatók és dolgozók digitális kulcskompetenciát és gyakorlati készségeit.

Projekt azonosítószáma: RRF-2.1.2-21-2022-00019
Projekt címe: Gyakorlatorientált képzésfejlesztés az Óbudai Egyetemen az Ipar 4.0 jegyébn
Megvalósítás időtartama: 2022. 06. 01. – 2026. 02. 28.
Megítélt támogatás: 3 930 967 660 Ft

ELINDULT AZ EGÉSZSÉGBIZTONSÁG NEMZETI LABORATÓRIUM LÉTREHOZÁSA

A Szegedi Tudományegyetem vezetésével, valamint 16 hazai egyetem és kutatóhely, köztük az Óbudai Egyetem közreműködésével jött létre az Egészségbiztoság Nemzeti Laboratórium járványok előrejelzésére, megelőzésére, matematikai modellezésre, digitális egészségügyi adatok elemzésére.

A jelenleg is zajló pandémia során világossá vált, milyen nagy szükség van a megbízható adatokon és evidenciákon alapuló, mély, tudományos igényű elemzésekre. A Nemzeti Laboratórium víziója, hogy megteremtse hazánkban az adatokra és elemzésekre épülő döntés-előkészítések tudományos bázisát az egészségügy, a járványvédelem és az ökológiai rendszerek területén. A három terület szorosan összefonódik, és az innovatív surveillance rendszerek, big data módszerek, valamint matematikai modellezés által új szinergiák jönnek létre.

A Nemzeti Laboratúrium összefogja és koordinálja az országban eddig szigetszerűen működő kutatócsoportokat, elősegítve a hálózatosodást, és létrehozva egy olyan kollaboratív kutatói közösséget, amely a nemzetközi színtéren is komoly láthatósággal bír.

Projekt azonosítószáma: RRF-2.3.1-21-2022-00006
Projekt címe:  Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium
Megvalósítás időtartama: 2022. 03. 01. – 2026. 02. 28.
Megítélt támogatás: 100 000 000 Ft

ÚJ TÍPUSÚ MŰANYAG CSOMAGOLÁS FEJLESZTÉSÉBEN VESZ RÉSZT AZ ÓBUDAI EGYETEM

Az Óbudai Egyetem elkötelezett a környezetvédelem mellett, így örömmel vesz részt a House Salad Hungary Kft. által vezetett konzorcium munkájában, melynek célja egy új, biológiai úton lebomló vagy újrahasznosítható műanyag csomagolás kifejlesztése.

Az élelmiszeriparban a fóliával történő lezárás, (védőgázzal, vagy anélkül) vagy a nem légmentes dézsmazáras csomagolás használatos napjainkban. A House Salad Hungary Kft., a GreinerPackaging Kft. és az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar közös fejlesztésének eredménye ezt a két technológiát igyekszik ötvözni egy csomagoláson belül úgy, hogy 100%-ban újrahasznosítható és/vagy lebomló anyagból készülő termék jöjjön létre. A termék nem lesz többször használható, így a fókusz az újrahasznosítható és a komposztálható variációkra korlátozódik, kerülve a káros mikroműanyagok és káros vegyületek (dioxin, styrene, polychlorinated biphenyl) használatát. A kutatás során a különböző anyagok tesztelése kiterjed majd a fosszilis és nem fosszilis anyagokra egyaránt. Reményeink szerint a projekt eredményeként megszülető tégely nemcsak az élelmiszeriparban, hanem más területeken is – mint például a vegyipar, szépségipar – alkalmazható lesz.

Projekt azonosítószáma:  GINOP_PLUSZ–2.1.1–21–2022-00249
Projekt címe:  Új típusú, új zárási technikával ellátott műanyag tégely kutatása, fejlesztése
Megvalósítás időtartama: 2022.03.21 – 2025.03.21.
Megítélt támogatás: 223.849.969 Ft

WREN – KLÍMAALKALMAZKODÁST TÁMOGATÓ MONITORING ÉS PREDIKCIÓS ELJÁRÁS KIDOLGOZÁSA AZ ÓBUDAI EGYETEM KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL

A mezőgazdaságnak egyre nagyobb problémát jelent az aszály elleni védekezés. A Combit Számítástechnikai Zrt. által vezetett konzorcium a projekt során együttműködve az Óbudai Egyetemmel és a Széchenyi István Egyetemmel egy olyan rendszert fejleszt ki, melynek célja a klímaváltozás káros hatásai elleni védekezés és az aszálykárok elleni védekezés támogatása modern digitális eszközökkel.

A valós idejű, komplex döntéstámogató rendszer gyakorlati használata során képes lesz a jelenlegi aszálymonitoring rendszerek térbeli és időbeli felbontásának javítására a távérzékelt és lokális adatok felhasználásával, valamint térinformatikai, matematikai és mesterséges intelligencián alapuló innovációk megvalósításával. A megvalósítás során kialakításra kerül egy saját tervezésű műhold, egy egyedi tervezésű szerver és rendszer architektúra, valamint egy eredménytermékként megvalósuló webalkalmazás, amely a jövőben lehetővé teszi az országos talajnedvesség-eloszlás lekérdezhetőségét. A projekt két kiemelkedő innovációit is eredményez:

  • Egyedi tervezésű műhold, újszerű mérési képességekkel, amelynek pályája gyakrabban érinti Magyarországot, mint a kereskedelmi műholdaké.
  • Talajnedvesség számítás gépi tanulás és mesterséges intelligencia segítségével, amelynek révén a jelenlegi módszereknél többszörös felbontású előrejelzést lehet elérni.

Projekt azonosítószáma: GINOP PLUSZ–2.1.1–21–2022-00040

Projekt címe: WREN – Klímaalkalmazkodást támogató monitoring és predikciós eljárás kidolgozása

Megvalósítás időtartama: 2022. 03. 01. – 2025. 02. 28.

Megítélt támogatás: 122.512.435 Ft

ÚJ TÍPUSÚ NEURÁLIS MODELL KUTATÁSÁRA NYERT TÁMOGATÁS AZ ÓBUDAI EGYETEM

A pályázat keretében megvalósuló kutatás fókuszában olyan új típusú neurális modell áll, mely magába foglalja a komplex neurális hálózatok összes előnyét, de egyúttal lehetővé teszi a döntéshozatali mechanizmus értelmezését is.

A új típusú neurális modell első prototípusai a logikai operátorok és klasszikus neuronok “házasítása” révén került kidolgozásra. Folytonos logikai és döntéselméleti eszközök implementációja segítségével a gépi tanulás folyamata értelmezhetőbbé, egyúttal a paraméterszám jelentős csökkenése révén lényegesen gyorsabbá is tehető. Az elméleti háttér sikeres kidolgozása után e projekt keretében az alkalmazások felé szeretnénk fordulni. Olyan prototípus hálózatok kidolgozása a célunk, melyekre és melyekből építkezve az értelmezhető döntéshozású komplex MI algoritmusok használata elsősorban a kép- és videó-feldolgozás területén mindennapossá válhat.

Projekt azonosítószáma: 2019-2.1.11-TÉT-2020-00217
Projekt címe: Folytonos logika az átláthatóbb gépi tanulás szolgálatában: új típusú neurális hálók implementációja képfelismerésben
Megvalósítás időtartama: 2021. 09. 01. – 2023. 08. 31.
Megítélt támogatás: 4 938 780 Ft